Do wydanych w 1862 roku "Nędzników", jednej z dwu swoich najważniejszych powieści, Hugo zbierał materiały od roku 1848, a tekst pisał w latach 1860-1862. Pełna wartkiej akcji i przygód, rozgrywająca się w XIX-wiecznej Francji historia byłego galernika Jana Valjeana, komisarza Javera, Fantyny, Kozety i bojowników z paryskiej barykady jest wnikliwym spojrzeniem na mechanizmy rządzące społeczeństwem i trafną analizą natury ludzkiej.
Powstała w drugiej połowie dziewiętnastego wieku powieść, ciągle króluje na listach bestsellerów i jest jedną z najczęściej komentowanych książek w historii literatury.
W naszym cyklu korzystamy z pierwszego polskiego tłumaczenia "Nędzników", autorstwa Edwarda Sulickiego i Felicjana Faleńskiego, które ukazało się… na krótko przed premierą oryginału!
Począwszy od roku 1909 "Nędznicy" byli ekranizowani ponad 30 razy. W 1980 roku powstała francuskojęzyczna, a w roku 1985 angielskojęzyczna wersja musicalu na podstawie "Nędzników". Ta ostatnia grana jest bez przerwy do dziś, mimo kilkunastu powstałych również wersji narodowych (w tym trzech polskich).
Prezentowany w cyklu "Radiobook" tekst "Nędzników" zarejestrował w studiach Polskiego Radia, w roku 2001. wszechstronny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy i dubbingowy oraz reżyser teatralny i pedagog, Mariusz Benoit.
Radiobook/Polskie Radio/Youtube
Projekt "Radiobook"
"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.
W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.
Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
Zobacz także:
kh